GRAND PRIX 2019
GRAND PRIX
GranPriFu Yong Acrobatic Troupe of Shen Zhen

(China)

GRAND PRIX 2019
GOLD KASHTANCHYK
Gold  Age category up to 9 years

  1. «Love is» (Acrobatic duo) – Mariya Skoryna&Denys Teleleiko – Exemplary sports and circus studio «TRIUMPH», director Yevheniia Mahola, сity Chernihiv (Ukraine)
  2. «Ghost of the old circus» (Air loops) – Anastasia Chepurnaya – School of Air gymnastics Evgeniya Krestyannikova, director Evgeniya Krestyannikova, city Dnipro (Ukraine)

Age category 10-13 years

Duo «Wonder boys» – «Adagio» (acrobatic, handstand, contortion) – Yehor Sobko&Daniil Mynko – acrobatic school by Iryna Zherdyeva, director Iryna Zherdyeva& Yevgeniya Obolonina, city Kyiv (Ukraine)

Age category 14-17 years

Hand stand – Viktoriia Dziuba – Kyiv Municipal Academy of Variety and Circus Arts (Ukraine)

Age category 18-25 years

Single trapeze – Anastasiya Donchanka & Anastasiya Putsiata – Belarusian state circus, city Minsk (Republic of Belarus)

SILVER KASHTANCHYK
Срібний
Age category up to 9 years  

«Keeper» (Contortion) – Sofi Tepla – Studio of dance and circus art «Gracie», director Maryna Tepla, city Podilsk, Odessa region (Ukraine)

Age category 10-13 years

  1. «Flight on the Straps» (Air Straps) – Eldar Yuldashev, director Rustam Yuldashev (Ukraine)
  2. «My high school love» (Air Straps) – Lilija Gredynjuk&Sergei Udala – Circus School of Lviv’s circus, director Valentyna Mruz (Ukraine)

Age category 14-17 years

  1. «The other side of twilight» (Acrobatic, Contortion) – Angelina Fedorko& Oleksandra Chala – Kyiv Palace of Children and Youth circus studio «Alle-ap», director Iryna Gyuinzhaliuk&Oleh Kurinskiy, city Kyiv (Ukraine)
  2. «Edith Piaf» (Aerial gymnastics on the hinges) – Anna Yuzvina – Circus Schooll «Old Circus», director Svitlana Momot &Dmytro Lyko, city Kharkiv (Ukraine)

Age category 18-25 years

  1. «Duo Magnus» (Hand to Hand) – Andrii Balykhin& Ruslan Zhuk (Ukraine)
  2. «Meda&Mickey (Icarian Games)» – Sibhatu Medhanie Mahari and Gebrekidan Mikiale Atsbha – National Circus of Ukraine, directed by Dmytro Turkeiev (Ethiopia)
BRONZE CASTANCHIK
Bronze
Age category up to 9 years

  1. «Boniface» (Air Staps) – Oleksandr Grishkov – Circus Schooll «Old Circus», director Svitlana Momot &Dmytro Lyko, city Kharkiv (Ukraine)
  2. «Amazon» (Air ring) – Katerina Larina – Circus studio «Arena» named after Valentina and Vladimir Mak, director Natalia Horela, city Kostyantynivka, Donetsk region (Ukraine)

Age category 10-13 years

  1. «Princess wire» (Equilibrium on slack wire) – Anhelina&Uliana Tsybulski – circus department of ChMSh №14, director Yurii Soboliev, city Kyiv (Ukraine)
  2. Duo «Angel wings» (handstand, contortion) – Sofiia Doroshenko&Anna Melykian – acrobatic school by Iryna Zherdyeva, director Iryna Zherdyeva&Yevgeniya Obolonina, city Kyiv (Ukraine)

Age category 14-17 years

  1. «Revolution» (Aerial chains) – Daiana Nos – Circus school «Jin Roh», director Roman Vashchenko, city Kherson (Ukraine)
  2. «Lady witch» (Air ring) – Helen Bain – Circus studio «Vitamin», director Bain Dmytro, city Mykolaiv (Ukraine)

Age category 18-25 years

  1. Duo «Kondratyev/Korotin» (Hand to Hand) – Maxim Korotin&Nikita Kondratyev (Kazakhstan)
  2. «Duo Maxim&Ruslana» (Air Pylon) – Maxim Potapov and Ruslana Menta – Circus «Shekera», director Lyudmila Potapova (Ukraine)
  3. «Duo Sunrays» (Aerial cradle) – Rostyslav Tkachuk&Anna Lyakh – Kyiv Municipal Academy of Circus and Variety arts, trainers of the National Circus of Ukraine Nataliia&Oleksandr Tereshchenko (Ukraine)

GOLD KASHTANCHYK-2019

SILVER KASHTANCHYK-2019

BRONZE CASTANCHIK-2019

SPECIAL PRIZES

Prize of U can fly Jewelry – brand of jewelry on sports topics (Ukraine). Handed: World and European champion with aerial gymnastics and brand founder – Alexander Selenkov.

  1. Awarded: Cord de peril – Joelle Bernardoni – Scuola di circo Golovkova city Lugano (Switzerland)
  2. Awarded: Cord de peril – Inna Nagasuyk – National circus of Ukraine, directed by Mariia Remneva (Ukraine)
  3. Each participant is presented with a gift certificate for 200 hryvnia

Prize of «Traumtheater Salome» (Germany). Handed: art director  – Victoria Barth
Awarded: Cord de peril – Inna Nagasuyk – National circus of Ukraine, directed by Mariia Remneva (Ukraine)

Prize of the Clowns and Mimos Festival “Comideada”. Handed: Chairman of the jury, laureate of international competitions, teacher, director, producer, art-director of the festival – Volodymyr Kryukov
Awarded: «Dolls» (Hula hoops) – Oksana Khomenko&Katerina Bondar – Exemplary circus studio «Maximum», director Ruslan Burlaka, city Chernihiv (Ukraine)

Prize of Scuola di circo Golovkova city Lugano (Switzerland). Handed: director – Lidia Migani

Awarded: «Joyful Mignon» (Juggling) – Matthew Leonenko – Circus Studio «Harmony – MAGIC», director Mykola Nesteruk, c. Lubny (Ukraine)

Prize of OPALLA entertainment (Germany). Handed: director – Oleg Zhovnir

Awarded: Duo «Wonder boys» – «Adagio» (acrobatic, handstand, contortion) – Yehor Sobko&Daniil Mynko – acrobatic school by Iryna Zherdyeva, director Iryna Zherdyeva&Yevgeniya Obolonina, city Kyiv (Ukraine)

Prize of International Artistic Agency «KRAZY KREIS» Florida, (USA). Handed: director – Iouri Kreis

Awarded: Hand stand – Viktoriia Dziuba – Kyiv Municipal Academy of Variety and Circus Arts (Ukraine)

Prize of Kyiv Municipal Academy of Variety and Circus Arts. Handed: Honored artistic creators of Ukraine, the famous stage manager of the Kyiv Municipal Academy of variety and circus arts (Ukraine) – Mykola Baranov.

Awarded: «Miss Коко» (Contortion-equilibrium) – Daniela Levina – People’s circus «Youth of Kyiv», Сenter of artistic and technical creativity «Pechersk», director Vyacheslav Sudeikin&Stanislav Filipenko (Ukraine)

Prize of the International Circus Festival «Cirkus Cirkus» in Prague (Czech Republic). Handed: program director Ferdinand Kaiser

Awarded: Asian circle – Lya Derighetti – Scuola di circo Golovkova city Lugano (Switzerland)

Prize of the Public Organization of the Republic of Latvia «Association of Circus Artists». Handed: founding member, director, manager – Lolita Lipinska

  1. Awarded:  Circus studio «Arena» named after Valentina and Vladimir Mak, director Natalia Horela, «Amazon» (Air ring) – Katerina Larina, city Kostyantynivka, Donetsk region (Ukraine)
  2. «Young Pharaoh Weam» (Bouncing Juggling Balls) – Weaam Hassan – Kyiv Municipal Academy of Circus and Variety arts (Egypt)

Prize of Lviv State Circus (Ukraine). Handed: Commercial Director – Roman Zdrenyk

Awarded:

  1. Hand stand – Zubkova Diana – Exemplary circus team «Parade of Hope», director Nadiya Shamanina, Yalta (Crimea)
  2. «The other side of twilight» (Acrobatic, Contortion) – Angelina Fedorko& Oleksandra Chala – Kyiv Palace of Children and Youth circus studio «Alle-ap», director Iryna Gyuinzhaliuk&Oleh Kurinskiy, city Kyiv (Ukraine)

Prize of «After Cloudy Company» (Japan). Circus Producer – Takuya Tsuji

Awarded: «Edith Piaf» (Aerial gymnastics on the hinges) – Anna Yuzvina – Circus Schooll «Old Circus», director Svitlana Momot &Dmytro Lyko, city Kharkiv (Ukraine)

Prize of Chinese acrobatic association. Handed: Member of China’s Acrobatic Association, General director Hunan Acrobatics Art Theater Co.Ltd – Zhao Shuang Wu

Awarded: Single trapeze – Anastasiya Donchanka & Anastasiya Putsiata – Belarusian state circus, city Minsk (Republic of Belarus)

Prize of Chinese Culture and Arts Center. Handed: Chairman of the Board Peng Liu

Awarded: «Time to run» (Aerial silk) – Olesуa Molchanova – Circus school «Jin Roh», director Roman Vashchenko, city Kherson (Ukraine)

Prize of the Belarusian State Circus. Handed: Director – Vladimir Shaban

Awarded: Air ring – Viktoriia Dubil – circus studio «Rainbow», director Tetiana Myklush, city Novoyavorivsk, L’viv region (Ukraine)

Prize of the Kyiv International Youth Festival of Circus Art “Golden Kaschtan”. Handed: the president of the festival – Liudmyla Shevchenko, People’s Artist of Ukraine, USSR

  1. Awarded: Dance Trapeze – Andrea Matousek (Switzerland/Germany)
  2. Awarded: Cord de peril – Viktoria Rodina – SE «Directorate of Circus Mobile Teams of Ukraine», director Pavlo Knysh (Ukraine)
  3. Awarded: «The case in the cafe» (Rola Bola) – Reazinkin Radion – Exemplary circus studio «Neposedi», director Yulia Kravchenko, city Kharkiv (Ukraine)
  4. Awarded: CHILDREN’S JURY of the Kyiv International Youth Festival of Circus Art “Golden Kaschtan”, Maria Gribenko, Vladislav Narayeva, Anna Levina, Marina Proskuryakova and Nikita Khistov

Prize of the National Circus of Ukraine. Handed: General Director, Doctor of Cultural Studies, Professor, Honored art activities of Ukraine – Vladislav Kornienko

Awarded: «Tree of luck» (Group acrobatics)  – Children and Youth Circus studio «Cabriole», directors Volodymyr and Olga Halych, v. Gnidin, Boryspil district, Kyiv region. (Ukraine)

Prize of CHILDREN’S JURY of the Kyiv International Youth Festival of Circus Art “Golden Kaschtan”. Handed: CHILDREN’S JURY: Maria Gribenko, Vladislav Narayeva, Anna Levina, Marina Proskuryakova and Nikita Khistov

  1. «My high school love» (Air Straps) – Lilija Gredynjuk&Sergei Udala – Circus School of Lviv’s circus, director Valentyna Mruz (Ukraine)
  2. Awarded: «Meda&Mickey (Icarian Games)» – Sibhatu Medhanie Mahari and Gebrekidan Mikiale Atsbha – National Circus of Ukraine, directed by Dmytro Turkeiev (Ethiopia)

Prize ofInternational Circus Festival «Golden Elephant» City of Girona (Spain). Handed: Director – Genis Matabosch
Awarded: Duo «Wonder boys» – «Adagio» (acrobatic, handstand, contortion) – Yehor Sobko&Daniil Mynko – acrobatic school by Iryna Zherdyeva, director Iryna Zherdyeva& Yevgeniya Obolonina, city Kyiv (Ukraine)

Prize of the International Circus Festival of Italy. Invitation to participate in the festival. Handed: President – Fabio Montico

  1. Awarded: «Duo Magnus» (Hand to Hand) – Andrii Balykhin& Ruslan Zhuk (Ukraine)
  2. Prize of Fabio Montico Awarded   to Show director of the festival and the National Circus of Ukraine – Maria Remneva 

Prize of the Firebird Productions, Inc. (USA). Handed: the president, the famous circus director and producer – Peter Dubinsky

Awarded:  President of the Festival, People’s Artist of Ukraine and the USSR – Lyudmila Shevchenko

SPECIAL PRIZES 2019